Novi Zakon o računovodstvu stupio je na snagu 27. srpnja 2024. godine.
U nastavku su navedene ključne promjene u odnosu na prethodni zakon, obveznici izvještavanja i vremenski okvir.
Promjene u odnosu na prethodni zakon
Osim poduzetnika koji su do sada imali obvezu sastavljanja nefinancijskog izvještaja, novim Zakonom se krug obveznika izvještavanja o održivosti proširuje pa tako obveznici izvještavanja o održivosti postaju svi veliki poduzetnici prema kriterijima, mali i srednji poduzetnici čiji su vrijednosni papiri uvršteni na uređeno tržište Europske unije te poduzetnici iz trećih zemalja koji obavljaju značajnu djelatnost na području Europske unije. Nadalje, proširen je obuhvat izvještaja pa se tako od poduzetnika sada zahtijeva izvještavanje o utjecajima svojih aktivnosti na ljude i okoliš, kao i o tome kako pitanja održivosti utječu na njihove poslovne aktivnosti i operacije, čime se uvodi korištenje koncepta dvostruke materijalnosti. Svi izvještaji biti će standardizirani prema ESRS-u, uzimajući u obzir tehničke savjete Europske savjetodavne skupine za financijsko izvještavanje (EFRAG). Također, uvodi se obveza angažiranja ovlaštenih revizora za provjeru izvještaja o održivosti, što nije bio slučaj u prethodnoj regulativi. Uvođenjem revizije doprinosi se većoj vjerodostojnosti izvještaja i jačanju povjerenja investitora i drugih zainteresiranih strana.
Tko su obveznici izvještavanja o održivosti za 2024. godinu?
Nov zakon definira velike poduzetnike kao poduzetnike koji na datum bilance ispunjavaju dva od tri sljedeća kriterija:
- Neto prihod veći od 50 milijuna eura; i/ili
- Ukupna aktiva veća od 25 milijuna eura; i/ili
- Više od 500 zaposlenika u prosjeku tijekom financijske godine.
Vremenski okvir izvještavanja o održivosti prema vrsti obveznika
Izvor informacija: Ministarstvo financija (2024.)
Elektronički format izvještaja
Zakonom je određeno da poduzetnici moraju pripremiti svoje izvještaje u elektroničkom formatu koji je čitljiv i za strojeve i za ljude, u skladu s Delegiranom uredbom Komisije (EU) 2019/815. Izvještaji o održivosti trebaju biti jasno označeni i uključivati informacije iz članka 8. Uredbe (EU) 2020/852, te biti u HTML formatu s XBRL (engl. eXtensible Business Reporting Language) oznakama. Ova obveza omogućuje lakše automatizirano pretraživanje i analizu podataka od strane regulatora i drugih dionika. Time se poboljšava transparentnost i usporedivost izvještaja među različitim tvrtkama i industrijama, što doprinosi učinkovitijem praćenju održivih praksi i ciljeva. Također, omogućuje bržu prilagodbu i usklađivanje s budućim regulativama i standardima u području izvještavanja o održivosti.
Kako vam možemo pomoći?
IDOP tim pruža potrebno znanje i kompetencije o ključnim ESG pitanjima, ESRS standardima, konceptima dvostruke materijalnosti te EU taksonomije. Specijalizirani smo za transparentnu ESG komunikaciju utemeljenu na činjenicama. Pružamo kvalitetnu podršku prilikom sastavljanja izvješća o održivosti usklađenu sa zakonodavnim okvirom, razrade DOP strategije, izračuna emisija ugljičnog dioksida i objavljivanja ključnih pokazatelja uspješnosti prema EU taksonomiji.