Javite nam se
[email protected]

Europski standardi za izvješćivanje o održivosti: nacrt delegiranog akta

Napomena: Nakon objave ovog članka, finalna verzija Europskih standarda izvještavanja o održivosti (ESRS) službeno je izdana 22. prosinca 2023. godine.
Ovaj članak pruža pregled nacrta standarda koji su bili dostupni u trenutku pisanja, a finalnu veziju standarda možete pronaći ovdje.

Novosti

Ključne promjene koje je napravila Komisija u nacrtu delegiranog aktu u odnosu na nacrt standarda iz listopada 2022. koje je objavio EFRAG na svojim službenim stranicama su: 

1. Materijalnost – prema nacrtu delegiranog akta, svi standardi i svi zahtjevi za objavu (engl. disclosure requirements) bit će predmet procjene materijalnosti, uz iznimku zahtjeva specificiranih u standardu ESRS 2: Opće objave (engl. General disclosures). Komisija smatra kako će to smanjiti teret izvještavanja za obveznike. 

2. Postupno uvođenje određenih zahtjeva – EFRAG je već predvidio da određeni zahtjevi iz standarda postupno postanu obvezni, odnosno da postoji prijelazni period u kojem se može izvijestiti jednostavniji oblik informacija. U nacrtu delegiranog akta Komisija je proširila tu mogućnost na još neke zahtjeve, uključujući da će u prvoj godini primjene standarda sva poduzeća moći ne objaviti očekivane financijske učinke povezane s pitanjima onečišćenja, vode, bioraznolikosti i korištenja resursa, kao i neke objave vezane za vlastitu radnu snagu (socijalna zaštita, osobe s invaliditetom, bolesti povezane s radom i razvnoteža između privatnog i poslovnog života). 

Poduzeća s manje od 750 zaposlenika dodatno imaju mogućnost u prvoj godini izvještavanja ne izvijestiti scope 3 emisije i zahtjeve za objavu u standardu ESRS S1 Vlastita radna snaga (engl. Own workforce), a u prve dvije godine imaju mogućnost ne objaviti informacije koje se traže prema standardu o bioraznolikosti (ESRS E4), radnicima u dobavljačkom lancu (ESRS S2), lokalnim zajednicama (ESRS S3) i kupcima (ESRS S4). 

3. Dobrovoljne objave: komisija je neke zahtjeve koje je EFRAG previdio kao obvezne učinila dobrovoljnima. To uključuje tranzicijski plan bioraznolikosti, pokazatelje o ne-zaposlenicima (engl. non-employees) i objašnjenje zašto poduzeće neku temu smatra nematerijalnom. 

4. Dodatna fleksibilnost u nekim objavama: Komisija je u nacrtu delegiranog akta predvidjela dodatnu fleksibilnost u nekim objavama, npr.  u izvještavanju o financijskim učincima koji proizlaze iz ESG rizika i informacijama o uključivanja dionika. Došlo je i do izmjena u metodologiji za procjenu materijalnih tema. 

 

Komisija je napravila ove izmjene kako bi osigurala proporcionalnost i točniju primjenu standarda u praksi. 

Kada standardi stupaju na snagu?

Nacrt delegiranog akta bio je na javnom savjetovanju od 9.lipnja do 7. srpnja 2023. Komisija je na nacrt delegiranog akta zaprimila ukupno 604 komentara koji su trenutno u obradi. Usvajanje finalnog oblika delegiranog akta očekuje se krajem kolovoza, a prvi će ih u praksi primijeniti već postojeći obveznici izvješćivanja o održivosti koji prema odredbama Direktive o korporativnom izvješćivanju o održivosti prvi izvještaj usklađen s Europskim standardima za izvješćivanje o održivosti objavljuju 2025. godine za izvještajno razdoblje 1.1.2024.-31.12.2024. 

Koje su ključne promjene koje donosi CSRD?

Više informacija dostupno je klikom na "saznajte više".

Kako vam možemo pomoći?

IDOP tim pruža potrebno znanje i kompetencije o ključnim ESG pitanjima, ESRS standardima, dvostrukoj materijalnosti te EU taksonomiji. IDOP za vas može provesti gap analizu i pomoći vam u usklađivanju sa zahtjevima Direktive o korporativnom izvješćivanju o održivosti i pružiti podršku u pripremi prvog izvješća prema Europskim standardima za izvješćivanje o održivosti (ESRS). 

Kolačiće koristimo da bi vam osigurali najbolje iskustvo na našoj web stranici.