Javite nam se
[email protected]

Napomena: Nakon objave ovog članka, finalna verzija Europskih standarda izvještavanja o održivosti (ESRS) službeno je izdana 22. prosinca 2023. godine.
Ovaj članak pruža pregled nacrta standarda koji su bili dostupni u trenutku pisanja, a finalnu veziju standarda možete pronaći ovdje.

Direktiva o korporativnom izvječćivanju o održivosti (CSRD) uvodi nekoliko važnih promjena po pitanju objavljivanja okolišnih, društvenih i upravljačkih informacija, a jedna od njih je da će obveznici svoje izvještaje morati sastavljati prema europskim standardima za izvješćivanje o održivosti (ESRS). Tako će u cilju željene usporedivosti podataka, po prvi puta izvješćivanje o održivosti dobiti obvezne standarde za izvješćivanje, te obveznici neće moći svojevoljno birati koje će informacije i na koji način objaviti. U Direktivi stoji kako će se finalni standardi objaviti u obliku delegiranog akta u lipnju 2023. godine. 

Prva izvješća o održivosti sastavljeni prema ESRS standardima biti će objavljeni u 2025. za financijsku godinu 2024. Prvi će po europskim standardima za izvješćivanje o održivosti izvješćivati dosadašnji obveznici Direktive o nefinancijskom izvječćivanju, odnosno poduzeća od javnog interesa sa preko 500 zaposlenih. Godinu nakon, obveza na snagu stupa za sva velika poduzeća. A od 2028. o održivosti će izvještavati i sva mala i srednja poduzeća prisutna na burzi.

Za razvoj europskih standarda za izvješćivanje o održivosti bila je zadužena radna skupina EFRAG-a. EFRAG je prvu verziju standarda objavio za javnu raspravu u travnju 2022. godine, a komentare dionika prikupljao je do kolovoza. Svi komentari i prijedlozi su obrađeni te je u studenom objavljena finalna verzija nacrta standarda o kojima će se Europska komisija konzultirati sa tijelima EU i državama članicama prije nego što usvoji standarde u obliku delegiranog akta CSRD-a.

U odnosu na prvi nacrt objavljen u travnju, nije bilo velikih promjena u strukturi i principima standarda. Neke od značajnijih izmjena su sljedeće:    

  • Smanjen je broj zahtjeva za objavu sa 136 na 82. Do promjene je došlo zbog konsolidacije određenih zahtjeva, a ne zbog izbacivanja pojedinačnih tema. 
  • Standard ESRS G1 je izbrisan zbog preklapanja zahtjeva sa drugim standardima. 
  • Iz standarda je izbrisan zahtjev da obveznici moraju objasniti zašto neke teme nisu uključene u izvještaj kao materijalne (Rebuttable presumption principle
  • Došlo je do promjena po pitanju izvještavanja učinaka u lancu vrijednosti, odnosno zahtjevi su sada blaži i produžen je prijelazni period. 

O standardima i princip dvostruke materijalnosti

Poduzeća će izvješćivati o okolišnim, društvenim i upravljačkim temama vezanim ne samo uz svoje poslovanje već i uz svoj lanac vrijednosti. Velika novost je koncept dvostruke materijalnosti, odnosno od poduzeća će se zahtijevati da (1) izvješćuju o značajnim učincima poslovanja na društvo i okoliš, te (2) kako okolišna i društvena pitanja utječu ili mogu utjecati na novčani tijek, bilancu ili dobit. 

Poduzeća će prema ESRS standardima morati izvješćivati kvalitativne i kvantitativne informacije, trenutne i potencijalne učinke te kratkoročne, srednjoročne i dugoročne planove. Očekuje se da će standardi omogućiti usporedive, relevantne i sažete informacije o održivosti. 

Struktura standarda

EFRAG je razvijao standarde tako da omogućavaju strukturirano izvještavanje o održivosti sljedeći 3×3 formu.

Postoje 3 razine izvješćivanja – standardi primjenjivi na sva poduzeća, sektorski standardi i standardi na razini poduzeća. Prema ESRS standardima, poduzeća će izvješćivati o 3 elementa poslovanja: a) strategiji i poslovnom modelu, b) implementaciji mjera, politika, akcijskih planova te alokaciji resursa i c) o pokazateljima napretka i mjerenju. Standardi su još podijeljeni u 3 glavne teme: okolišni, društveni i upravljački. 

Trenutno su objavljeni nacrti : 

Međusektorskih (engl. Cross-cutting) standarda po kojima poduzeća izvješćuju o strategiji, učincima, rizicima, prilikama te načinu upravljanja i 

Tematskih (engl. Sector-agnostic) standarda koji su podijeljeni na društvene, okolišne i upravljačke teme i primjenjuju se na sve sektore jednako. 

Tijekom 2023. godine očekuje se objava Sektorskih  (engl. Sector-specific) standarda koji detaljnije određuju koje informacije će svaki od 40 identificiranih sektora dodatno morati objaviti. Njihova finalna verzija trebala bi biti usvojena u lipnju 2024. godine.

Pregled objavljenih standarda

U nastavku donosimo kratak pregled objavljenih nacrta ESRS standarda

ESRS 1 general principles
ESRS E1 Climate change
ESRS S1 Own workforce
ESRS G1 Business conduct

Međusektorski standardi

ESRS 1 pruža načela i upute za pripremu objava o održivosti u skladu sa Direktivom. Prvi standard također pruža upute kako identificirati dionike, okolišne i društvene učinke vlastitog poslovanja i u lancu vrijednosti te kako odrediti materijalne teme, rizike i prilike. 

U ESRS 2 mogu se naći međusektorski zahtjevi o objavama informacija povezanih s upravljačkom strukturom, strategijom, upravljanjem učincima, rizicima i prilikama te mjerenju i ciljevima.  

Tematski standardi

Svaki tematski standard uključuje zahtjeve vezane za objavu informacija povezanih s definiranjem materijalnosti, strategijom, načinom upravljanja učincima, rizicima i prilikama povezanim s određenom temom te definira pokazatelje i način mjerenja učinaka koje će obveznici morati izvijestiti. 

Okolišni standardi uključuju sljedeće teme: klimatske promjene, onečišćenje, voda i morski resursi, bioraznolikost i ekosustavi te cirkularna ekonomija. Okolišne teme vezane su uz 6 okolišnih ciljeva postavljenih EU Taksonomijom

 

Okolišni

ESRS E1 – Klimatske promjene

Ovaj standard od poduzeća zahtjeva informacije o ublažavanju i prilagodbi klimatskim promjenama unutar kojeg će poduzeća morati izvijestiti svoje GHG emisije te tranzicijski plan.

ESRS E2 – Onečišćenje

Prema standardu E2 obveznici će izvještavati o emisijama u zemlju, zrak i vodu te o korištenju opasnih i štetnih tvari.

ESRS E3 – Voda i morski resursi

Ovaj standard zahtjeva informacije o potrošnji vode te aktivnostima koje imaju značajne učinke na morski svijet.

ESRS E4 – Bioraznolikost i ekosustavi

E4 standard zahtjeva objavu informacija povezanih s korištenjem površina i prirodnih resursa te kako aktivnosti u lancu vrijednosti utječu na ravnotežu ekosustava.

ESRS E5 – Cirkularna ekonomija

Standard E5 od obveznika traži da izvijeste o svojim aktivnostima koje doprinose razvoju cirkularne ekonomije u smislu dizajna, planovima za smanjenu potrošnju neobnovljivih i izvornih sirovina, količinama korištenih materijala te o upravljanju otpadom. 

Društveni

Društveni standardi vezani su uz pitanja vlastite radne snage, radne snage u lancu vrijednosti, lokalne zajednice te potrošača i krajnjih korisnika.

ESRS S1 – Vlastita radna snaga

Objave povezane s upravljanjem zaposlenicima te s pitanjima radnih uvjeta, zdravlja i sigurnosti, pogodnosti, ravnoteže privatnog i poslovnog života, raznolikosti, razvoja i slično.

ESRS S2 – Radna snaga u lancu vrijednosti 

Poduzeća će osim o vlastitoj radnoj snazi morati izvijestiti i o učincima na zaposlenike u lancu vrijednosti, te o aktivnostima za smanjenje negativnog učinka na ljudska prava. 

ESRS S3 – Zajednice pod utjecajem

Obveznici će morati prema S3 standardu izvijestiti svoj utjecaj na lokalnu zajednicu i njihova prava te aktivnosti kako bi se povećao doprinos i umanjile štete za lokalno stanovništvo.

ESRS S4 – Potrošači i krajnji korisnici

U sklopu društvenih tema obveznici će morati izvijestiti i o učincima na potrošače, odnosno krajnje korisnike njihovih proizvoda i usluga.

Upravljački

Među upravljačkim standardima na kraju je ostao samo G1 vezan uz poslovno ponašanje.

ESRS G1 – Poslovno ponašanje 

U okviru ovog standarda poduzeća će izvještavati o korporativnoj kulturi i politikama poslovanja, odnosima s dobavljačima te korupciji.

Sljedeći koraci

U narednom razdoblju poduzeća trebaju utvrditi hoće li biti obveznici izvješćivanja prema CSRD-u te kada za njih obveza stupa na snagu. Oni koji utvrde da će biti obveznici trebali bi krenuti s analizom učinaka svog poslovanja i lanca vrijednosti, analizom dionika te definiranjem materijalnih tema. Važno je definirati strategiju održivog razvoja te je potrebno prilagoditi politike, upravljanje i ključne pokazatelje uspješnosti kako bi reflektirali put prema održivom poslovanju. Nakon toga trebali bi prilagoditi sustav prikupljanja informacija kako bi bio usklađen sa zahtjevima ESRS standarda.

Iako se usvajanje standarda u obliku delegiranog akta očekuje tek u lipnju 2023., nacrti su već objavljeni na EFRAG-ovim stranicama te se ne očekuju značajnije izmjene tako da ih je moguće koristiti kao putokaz za vrijeme prilagodbe sustava.