U fokusu projekta, Provedba DOP Direktiva u zemljama EU, su šest Direktiva iz područja društveno odgovornog poslovanja vezanih uz nefinancijsko izvještavanje, eko-oznake, doniranje hrane, zapošljavanje osoba s invaliditetom, poticanje obrade korištenih materijala i europsko vodno zakonodavstvo. Projektni konzorcij se sastao kako bi diskutirali o ovim temama.
Okupili smo stručnjake iz raznih područja kako bi izdvojili primjere dobrih praksi implementacije DOP direktiva.
Eko-oznake
Eko-oznake koristan su alat koji prikazuje održivost proizvoda. One informiraju potrošaće o učincima koje proizvodi ili usluge imaju na okoliš u fazi proizvodnje, potrošnje i otpada.
O problematici eko-oznaka raspravljali smo s profesorom Angelo Russo-om sa Sveučilišta LUM te s Massimo LaBruna, talijanskim poduzetnikom u području zelenih tehnologija.O
Zapošljavanje osoba s invaliditetom
Oko 80 milijuna ljudi u EU-u u određenoj je mjeri pogođeno invaliditetom. Njihovo ravnopravno sudjelovanje i aktivna uloga u društvu, može pridonijeti osiguravanju pametnog, održivog i uključivog rasta.
Polona Ajdnik Benić iz slovenskog Mercator IP-a, održala je predavanje o pitanju zapošljavanja osoba s invaliditetom, a razgovarali smo i o zakonodavnom okviru vezanom za sustave doniranja hrane u zemljama članicama.
Doniranje hrane
Temu zakonodavnog okvira vezanog uz sustave doniranja hrane u zemljama partnerima te rastući problem otpada od hrane predstavio nam je Dario Adamic kroz uspješan dugogodišnji projekt Homeless Veggie Dinner koji kombinira volontiranje, smanjenje rasipanja hrane i integraciju marginaliziranih pripadnika društva u lokalnu zajednicu.
Na edukaciji su sudjelovale i dvije gošće, odnosno gospođa Natalija Knežević iz Ministarstva poljoprivrede te gospođa Kristina Klarić Rubčić iz Dukat d.d.-a. Obje su projektnom konzorciju prezentirale svoja iskustva iz perspektive zakonodavca i poduzetnika te time uvelike olakšale rad na budućem DOP vodiču.
Poticanje obrade korištenih materijala
Zahvaljujući gošćama iz Ministarstva okoliša, Sanji Radović Josić, te gospođi Valentini Kelbar iz Unije Nove d.o.o., projektnom konzorciju pružena su stručna znanja i potpun uvid u hrvatski nacionalni sustav kada je riječ o procesiranju korištenih materijala.
Posvetili smo se i inovacijama u procesiranju korištenih materijala i novim načinima zbrinjavanja otpada, što je uključilo i posjet EUREF-kampusu gdje se smjestile brojne kompanije, startupovi te inicijative za pametna i održiva rješenja. Malgorzata Olesiewicz iz kompanije Greencity Solutions predstavila je proizvod City Tree koji kombinirajući IoT tehnologiju sa prirodnim svojstvima mahovine u okviru inovativnog i održivog poslovnog modela služi pročišćavanju zraka u gradovima.
Julia Marczi iz projekta InfraLab Berlin pokazala je suradnju šest velikih njemačkih infrastrukturnih kompanija (BSR, BVG, BWB, GASAG, Vattenfall i Veolia) sa startupovima s ciljem da se pronađu pametna i održiva rješenja za urbane probleme. Simone Kellerhoff iz inicijative Material Mafia predstavila je nove načine recikliranja, upcyclinga i ostale metode kreativnog zbrinjavanja otpada, ali i pokazala važnost edukacije
Dr. Robert Gerlach iz konzultantske kuće mm1 održao je predavanje o održivim modelima i alatima poslovnog odlučivanja te upravljanja razvojem novih proizvoda.
Okvirna direktiva o vodama
U Europskoj komisiji, Generalnoj upravi za okoliš, sastali smo se s Karen Dalgaard-Sanning, zaduženu za implementaciju Okvirne direktive o vodama. Imali smo priliku saznati više o trenutnoj situaciji europskih DOP politika vezanih uz vodu, poteškoće u njihovoj provedbi, ulozi društvene odgovornosti poduzeća u održivom upravljanju vodom i sve važnijem pitanju ekonomske vrijednosti vode.
Posjetili smo i Parlamentarium pri Europskom parlamentu, gdje smo saznali više o povijesti EU, funkciji i razvoju njenih institucija te zakonodavnim procedurama u EU.
Nefinancijsko izvještavanje
Bruno Van Parys, zadužen za korporativnu održivost u kompaniji Solvay, održao je prezentaciju o održivom upravljanju portfeljem (SPM – sustainable protfolio management), alatu koji sustavno usmjerava portfelj kompanije prema boljem i održivijem poslovanju. Naglasio je rastuću važnost objavljivanja nefinancijskih informacija za kompanije, te nove trendove u izvještavanju kao što je uvođenje UN-ovih Globalnih ciljeva za održivi razvoj u izvješća o društvenoj odgovornosti i održivosti.
Konferencija Pontis Foundation
Na konferenciji, koju svake godine organizira Pontis Foundation, imali smo priliku učiti od istaknutih stručnjaka iz područja DOP-a i održivosti, pa je tako lord Michael Hastings iz kompanije KPMG International govorio o Ciljevima održivog razvoja kao izazovima ali i prilikama u budućem poslovanju. Karina Govindji iz Vodafone Grupe govorila je o različitosti kao o ključu uspjeha svake kompanije, a Michal Kissa iz Pontis Foundationa predstavio je istraživanje o javnoj percepciji društvene odgovornosti poduzeća u Slovačkoj.
Aaron Sherinian iz Aga Khan Development Networka i jedan od začetnika inicijative #GivingTuesday govorio je o novoj eri filantropije u globaliziranom svijetu. #GivingTuesday inicijativa predstavlja svjetski dan darivanja koji koristi potencijal društvenih mreža za okupljanje najrazličitijih partnera: neprofitnih organizacija, udruga civilnog društva, poduzetnika, korporacija i pojedinaca.
U drugom dijelu konferencije posvetili smo se i društvenim inovacijama i jačanju uloge civilnog sektora u području DOP-a. Radoslav Mizera iz kompanije Solved održao je predavanje o tehnološkim inovacijama u dizajnu, ekološki čistim tehnologijama i rješenjima za održivu energiju u gradovima. Zuzana Matúšová iz neprofitne organizacije Habitat for Humanity govorila je o različitim metodama fundraisinga i suradnje između poslovnog sektora i civilnog društva, a Anna Podlesná, Martina Kolesarová, Pavel Hrica i Jakub Šimek predstavili su Pontis Foundation te govorili korporativnoj filantropiji, korporativnom volontiranju, učinkovitom altruizmu i društvenom poduzetništvu.
Sve dodatne informacije o projektu pronađite na sljedećiem linku.