Ciljevi održivog razvoja (SDGs) plan su za postizanje bolje i održivije budućnosti za sve. Oni su jedinstveni poziv na akciju da se okonča siromaštvo, zaštiti planet i osigura mir i napredak svim zemljama. Ciljevi održivog razvoja definiraju globalne izazove s kojima se suočavamo, uključujući siromaštvo, nejednakost, klimatske i okolišne promjene te mir i pravdu.
Što je Global Survey?
Global Survey je projekt koji prikuplja mišljenja i očekivanja o pitanjima održivosti, uključujući i Ciljeve održivog razvoja, u što je više moguće zemalja diljem svijeta.
Projekt provodi Schlange and Co. (S & C), njemačka konzultantska tvrtka za održivost, i Centar za poslovanje i okoliš Sveučilišta Yale. Osim IDOP-a, službeni promotor postao je i naš projekt sociSDG te projektni partneri.
Između rujna 2018. i lipnja 2019., Global survey ili Globalna anketa dosegla je otprilike 27 000 sudionika iz 174 zemlje iz područja politike, gospodarstva, znanosti i obrazovanja, medija i civilnog društva kako bi istražili njihova mišljenja i očekivanja u pogledu održivosti i SDG-ova. Više od 250 organizacija i utjecaja na društvene medije pomoglo je u širenju ankete.
Posjetite web stranicu projekta Global Survey te pročitajte izvještaj i materijale
Ključni rezultati:
- Manje od polovice ispitanika u svijetu poznaje SDG-ove.
- Klimatska akcija, kvalitetna edukacija i dobro zdravlje i dobrobit imaju najveći prioritet, s regionalnim razlikama koje nastaju na području klimatskih akcija.
- Mladi daju prednost klimatskim akcijama, dok starije generacije više vole dobro zdravlje i dobrobit, kvalitetno obrazovanje i biološku raznolikost.
- Procjenjujući važnost ravnopravnosti spolova postoji značajan jaz između spola i regije.
- Ispitanici širom svijeta uzimaju u obzir održivost prilikom glasanja i kratkoročnih ekonomskih odluka; u Europi je izbor poslodavca najvažniji iz perspektive održivosti.
- Ispitanici smatraju da su svi sektori odgovorni za promicanje održivog razvoja, ali posebno vlade.
Između ostalog, rezultati Globalne ankete pokazuju konkretnu potrebu za djelovanjem radi podizanja svijesti i razumijevanja političke i društvene važnosti SDG-a među svim relevantnim ciljnim skupinama i cijelim stanovništvom. Široka i dosljedna kampanja podizanja svijesti temeljena na Agendi 2030 može biti prikladna mjera. Vlade, u suradnji sa znanošću i obrazovanjem, gospodarstvom, civilnim društvom i medijima, mogu uspostaviti inicijative u svojim zemljama za razvoj i primjenu odgovarajućih koncepata za širenje SDG-ova s praktičnim preporukama za svakodnevni život.
Joachim Schlange, generalni direktor S&C-a, istraživanje ocjenjuje pozitivno, ali je kritičan prema njegovim rezultatima: „Globalna anketa postigla je globalnu pokrivenost i bilježi kako individualne tako i profesionalne perspektive – što je jedinstveno. Sada je vrijeme da se poduzmu mjere za postizanje SDG-ova do 2030.”
Globalnu anketu financira njemačko savezno ministarstvo za okoliš, zaštitu prirode i nuklearnu sigurnost, a provodi njemačko savjetovanje o održivosti Schlange & Co. (S&C). Yale Center for Business and Environment (CBEY) naručen je kao akademski partner za znanstvenu podršku.