Od 2025. sva velika poduzeća obvezna su pripremiti i u 2026. objaviti prvi izvještaj o održivosti prema Europskim standardima za izvještavanje o održivosti (ESRS). Kako bi se na vrijeme pripremili za novu obvezu, za vas smo razvili ESRS akademiju.
ESRS akademija strukturirani je program edukacija koji polaznike obučava kako izvijestiti o održivosti u skladu sa obveznim ESRS standardima. Akademija pokriva sve ESRS standarde i uključuje:
- teorijska predavanja
- savjete i učenje na primjerima iz poslovne prakse
- praktičan rad u malim grupama
Nakon završenog programa i uspješno položenog ispita polazniku se izdaje Uvjerenje o završenom edukativnom programu “ESRS Akademija”.
Program ESRS akademije
Modul 1: Dvostruka procjena materijalnosti i strategija održivosti (1.4.2025.)
> korištenje ESRS 1 i 2 standarda, najčešći izazovi i rješenja iz prakse
> metodologija dvostruka procjena materijalnosti na stvarnom primjeru uz praktičan rad u malim grupama
> sastavljanje objava o procesu i rezultatima dvostruke procjene materijalnosti
> kako razviti strategiju održivosti za dugoročnu uspješnost poslovanja
> sastavljanje izvještaja o održivosti
Modul 2: Okolišni ESRS standardi (8.4.2025.)
> Razvoj klimatskog tranzicijskog plana
> Analiza fizičkih i tranzicijskih klimatskih rizika
> Izvještavanje o okolišnim politikama, mjerama i ciljevima, praktičan rad u malim grupama
> Prikupljanje i izvještavanje o okolišnim pokazateljima – primjeri iz prakse
> ESRS i EU Taksonomija – kako ih povezati?
Modul 3: Društveni i upravljački ESRS standardi (15.4.2025.)
> Uvod u društvene i upravljačke čimbenike održivosti
> Izvještavanje o društvenim i upravljačkim politikama, mjerama i ciljevima, praktičan rad u malim grupama
> Dijalog s dionicima – alati na raspolaganju i doprinos strategiji
> ESG u dobavljačkom lancu – kako uključiti dobavljače u strategiju održivosti
Modul 4: Održivo financiranje (22.4.2025.)
> Europski okvir održivog financiranja – alati na raspolaganju
> Pregled otvorenih EU natječaja za financiranje strategije održivosti
> Prijava na EU natječaj – praktičan rad u malim grupama
> Dostava informacija financijskim institucijama
> Primjeri iz prakse: strategija održivosti, EU financiranje i ESG pokazatelji
Troškovi
Cijena ESRS akademije iznosi 1.000,00 EUR + PDV.
Odobravamo popust na veći broj sudionika iste organizacije.
Prijave su moguće do 5 dana prije održavanja modula. Uplate je potrebno izvršiti najkasnije 2 dana prije.
Za više informacija kontaktirajte nas na 098/9977276 ili email: [email protected]
Predavači

MA Stella Hrvatin, bacc.ormo
Nakon završenog diplomskog studija Leadership for Sustainability na sveučilištu Malmo u Švedskoj, Stella je karijeru razvijala u IDOP-u kao savjetnica za izvještavanje o održivosti. Autorica je prvih izvještaja o održivosti prema ESRS standardima u Hrvatskoj i ima iskustvo izvještavanja u različitim industrijama, od proizvodnje, zdravstvenog sektora, trgovine do transporta. Specijalizirana je za područje dvostruke procjene materijalnosti, razvoja strategija održivosti, uspostave ESG politika i razvoja mjera te izvještavanju prema ESRS standardima.

Vana Mitrović Vudrić, mag. ing. biologije i ekologije mora
Vana je nakon diplomskog studija biologije i ekologije mora na Sveučilištu u Splitu radila na Institutu za oceanografiju i ribarstvo, a potom je 12 godina bila zaposlena u Agenciji za zaštitu okoliša. Tamo se bavila EU ETS-om, praćenjem emisija stakleničkih plinova i pregledom izvješća za industrijska postrojenja i zrakoplovne kompanije. Bila je član Stručnog povjerenstva i radnih skupina Europske komisije. Organizirala je edukacije o EU ETS-u i sudjelovala u brojnim treninzima o klimatskim promjenama. Od 2025. godine radi u Institutu za društveno odgovorno poslovanje kao stručnjak za izvještavanje o održivosti.

Matea Šmitran, mag.ing.petrol.
Magistrirala na Rudarsko-geološko naftnom fakultetu na području Zaštite okoliša u naftnom rudarstvu. Radila u naftnoj industriji 11 godina na području proizvodnje nafte i plina. Certificirana od strane “Greenhouse Gas Protocol”-a za izračun Scope 3 emisija. Dodatno se educirala i u području vođenja projekata, solarne energije i gospodarenja otpadom. Specijalizirana je za područje izračuna ugljičnog otiska, razvoja klimatskih tranzicijskih planova, SBTi ciljeve i okolišne ESRS standarde.
dr.sc. Ana Belščak-Cvitanović
Uz doktorat biotehničkih znanosti te iskustvo u istraživanju i obrazovanju kroz zvanje docenta na Sveučilištu u Zagrebu, ima bogato iskustvo u prijavi i provedbi programa i projekata sufinanciranih iz različitih EU i međunarodnih izvora. Osim organizacijskih i voditeljskih kompetencija kao voditeljica Ureda za upravljanje projektima u nekoliko institucija, njezine primarne kompetencije proizlaze iz upravljanja različitim istraživačko-razvojnim projektima, uključujući javnu nabavu te sve aspekte upravljanja i financijske provedbe projekata i programa.
Svoja znanja stjecala je i kao stručni evaluator na pozivima financiranim iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova, te redovito održava treninge i edukacije iz područja EU financiranja i upravljanja projektima u različitim sektorima. Svoje kompetencije redovito nadograđuje kroz diverzifikaciju i komplementarne vještine u području sustava upravljanja kvalitetom i upravljanja projektima, što je nužnost u uspješnoj i integriranoj realizaciji projekata.